Valiuta:

Dumbliai tvenkinyje. Pavojai ir kaip kovoti?

  • Dumbliai labai greitai vystosi jau pavasarį ir vasaros pradžioje, nes jie yra pirmieji maistinių medžiagų vartotojai vandenyje. Tuo metu, kai auga vandens augalai, dumbliai pradeda augti žemesnėje vandens temperatūroje. Dėl šio pranašumo ypač siūliniai dumbliai auga labai sparčiai.  

    Dumbliams labai svarbu saulės šviesa ir maistinės medžiagos. Šias maistines medžiagas pirmiausia sudaro fosfatai, amoniakas ir nitratai, kuriuos galite atpažinti kaip trąšų ingredientus. Šios maistinės medžiagos susidaro suskaidžius atliekas,  tokias kaip lapai, žolė ir kitos vėjo išpūstos organinės medžiagos, taip pat dėl žuvų atliekų ir nesuvalgyto žuvų maisto, aplinkinių laukų tręšimo.

    Kai šios atliekos suyra, maistinės medžiagos tampa įvairių formų dumblių maistu, įskaitant siūlinius dumblius, padengiančius gruntą, akmenis ir prilipusius prie jūsų tvenkinio paviršiaus, taip pat įprastus žaliuosius dumblius  

    Dumbliai naudoja didelius kiekius organikos, naktį sunaudoja didelius kiekius deguonies, todėl gali trūkti žuvims.

    Žuvę dumbliai stipriai teršia vandenį. 

     

    Informacija apie siūlinius dumblius ir jų pašalinimą.

    Mėlynai žali dumbliai. Kas tai?


    Mėlynai žali dumbliai yra mikroskopiniai, į augalus panašūs organizmai, natūraliai atsirandantys tvenkiniuose, upėse, ežeruose ir upeliuose. Nors dažnai yra mėlynai žalios spalvos, jos taip pat gali būti alyvuogių žalios arba raudonos spalvos.

    Šie  dumbliai nėra visiškai  dumbliai, bet bakterijų rūšys, vadinamos melsvabakterėmis, kurios paprastai būna daugelyje ežerų. Šios rūšies bakterijos klesti šiltame vandenyje, kuriame gausu maistinių medžiagų. Esant tinkamoms sąlygoms, bakterijos gali greitai augti, sudarydamos „žydėjimą“. 

    Kaip  atpažinti

    Mėlynai žali dumbliai paprastai nėra matomi vandenyje, tačiau populiacijos gali greitai išaugti ir sudaryti didelę masę, vadinamą žydėjimu, kai palankios sąlygos.

    Žydėjimas dažniausiai būna vasaros pabaigoje ir ankstyvą rudenį. Jis klesti tose vietose, kur vanduo yra seklus, lėtai judantis ir šiltas, tačiau gali būti giliau, vėsesniame vandenyje.

    Dėl tankaus mėlynai žalių dumblių žydėjimo vanduo gali atrodyti melsvai žalias arba panašus į žirnių sriubą ar turkio dažus. Labai tankus žydėjimas gali sudaryti vientisus gumulėlius.

    Ši masė dažnai kvepia kaip ką tik nupjauta žolė, o senesnis žydėjimas gali kvepėti kaip supuvusios šiukšlės.

      

    Priežastys


    Vienas pagrindinių veiksnių, skatinančių mėlynųjų-žaliųjų dumblių augimą, yra turimų maistinių medžiagų, tokių kaip fosforas ir azotas, kiekis.

    Mėlynai žalių dumblių žydėjimą gali sukelti žemės ūkio ir lietaus nuotekos, taip pat išplovimas iš septikų.

    Jei pastebėsite


    Laikykitės atsargumo, nes kai kurios šių dumblių veislės gali gaminti toksinus, kurie yra kenksmingi tiek žmonėms, tiek gyvūnams.

    Jei įtariate mėlynai žalių dumblių žydėjimą:

    • Jame gali būti toksinų

    • Venkite vartoti, gerti, maudytis ar maudytis vandenyje

    • apriboti naminių gyvūnėlių ir gyvulių prieigą prie vandens 

    Kai kada mėlynai žali dumbliai gamina cianotoksinus (melsvabakterių gaminamus toksinus), dėl kurių žmonės ir gyvūnai gali susirgti, jie laikomi kenksmingais. Apskritai dumbliai nėra kenksmingi. 

    Foto:Melynai žali dumbliai

      

    Galite patikrinti, ar jūsų vandens telkinys nėra užterštas šiais dumbliais, atlikdami paprastą testą:

    • Naudokite skaidraus stiklo indą su dangčiu

    • Įpilkite vandens iš tvenkinio (maišykite paviršių), kad užpildytumėte 3/4 lėkštės. Uždėkite dangtelį.

    • Indą dėkite į šaldytuvą nakčiai

    • Ryte atsargiai išimkite indą. Stenkitės, kad vanduo nejudėtų.

    • Pažiūrėkite, kokie dumbliai yra inde.

    • Jei dumbliai nusėda dugne, tvenkinyje mažai dumblių.

    • Jei dumbliai koncentruojasi vandens paviršiaus sluoksnyje, tvenkinyje gausu dumblių. 

    Lazdelės testas


    Jei jūsų ežero ar tvenkinio paviršiuje plūduriuoja žalios spalvos kilimėlis, lazdelės testas gali padėti nustatyti, koks jis yra
    yra.


    Medžiagos

    • Tvirta lazda, pakankamai ilga, kad be vandens patektų į vandenį

    • gauti dumblius ant rankų

    • Guminės arba lateksinės pirštinės

    Procedūra


    Uždėję pirštines, įstumkite lazdą į paviršiaus kilimėlį ir lėtai pakelkite iš vandens. Jei lazda bus panaši į  ištrauktą iš dažų skardinės, medžiaga greičiausiai yra melsvai žali dumbliai.

    Jei lazda bus aplipusi tarsi plaukais ar siūlais,  tai tikriausiai yra siūliniai žali dumbliai, kurie gali sukelti nepatogumų, bet nėra pavojingi sveikatai

    Žalieji ir mėlynai žali dumbliai naikinami tais pačiais būdais, kaip siūliniai ir kiti dumbliai.

    Naudojant algicidus arba deguonies miltelius QuickOxy  dumbliai greit žūva. Negyvus dumblius būtina greitai surinkti/pašalinti bei naudoti biopreparatus jų likučiams suskaidyti, nes, nusėdę ant dugno, jie taps maisto šaltiniu naujiems dumbliams. Būtinas papildomas deguonies šaltinis (aeracija arba LongOxy) negyvų dumblių biologiniam skaidymui.

    Nepašalinus negyvų dumblių arba nepridėjus deguonies, gali žūti tvenkinio žuvys.

    Kiti būdai

    • Galima naudoti UV filtrus. Būtina derinti su metodais, kurie pašalina maistingas medžiagas iš tvenkinio vandens (biopreparatai, absorbentai)

    • Biopreparatai (AuqaProEZ, Avibac H, Pond Biotex ir kiti) prevenciškai. Augant bakterijų kolonijoms, jos minta tuo pačiu maistu, kaip ir dumbliai. Netekę maisto šaltinio, dumbliai žūva ir juos suskaido tos pačios bakterijos. Jau esančių dumblių pilnas pašalinimas gali užtrukti. Tai saugus metodas florai ir faunai. Galima naudoti ir dideles dozes, jei reikia. 

    • Dyofix tvenkinio dažai, skirti blokuoti saulės spindulius 

    • Ultragarso įranga

    • Avifloc flokuliantas 

    Kiti dumblių mažinimo patarimai

    • Jei įmanoma, suplanuokite savo tvenkinį taip, kad bent dalį dienos nepatektų į tiesioginių saulės spindulių. Kuo tvenkinys tamsesnis, vėsesnis, tuo mažiau bus vasarą dumblių

    • Į savo tvenkinį pasodinkite vandens augalų iki 30–40% nuo tvenkinio paviršiaus. Šie augalai sumažins tvenkinio temperatūrą ir maitinsis vandenyje esančiu amoniaku ir nitratais

    • Negalima žuvų per daug šerti.  Auksinių žuvelių ir Koi paprastai nereikia šerti kasdieną.  Kuo daugiau žuvų maisto, tuo daugiau tvenkinyje esančių maistinių medžiagų dumbliams suvartoti.Maitinti žuvis reikia ne dažniau kaip kartą per dieną ir joms duoti ne daugiau maisto, nei jos gali suvartoti per 2-3 minutes. Neperkraukite tvenkinio žuvimis.

    • Valykite tvenkinį nuo lapų ir kitų patenkančių teršalų.