Siūlinių dumblių "paklodžių" šalinimas tvenkiniuose

 • Priemonių prieš dumblius tvenkinyje, galite įsigyti mūsų el. parduotuvėje.

  Vienas nemaloniausių tvenkinių savininkų "svečių"  - spirogyra dumblis - tvenkinių "paklodė", tvenkinio "plaukai".

   

       

  Pagrindinės priežastys:

  • Šviesa
  • Maistingos medžiagos tvenkinyje: azoto junginiai, fosfatai.
  • Mažai augalų
  • Žuvys tvenkinyje,  - tiksliau žuvų sąlygojama tarša

  Spirogyra yra labai paplitęs santykinai skaidriame eutrofiniame vandenyje, kuriame vystosi lieknos gijinės žaliosios masės.

  Pavasarį Spirogyra auga po vandeniu, tačiau kai yra pakankamai saulės šviesos ir šilumos,  gamina didelius deguonies kiekius, prilipusius kaip burbuliukai tarp susivėlusių gijų. Gijų pluoštai iškyla į paviršių ir tampa matomi kaip liekni žali kilimėliai. 

  Auga ypač greitai, klestėjimui reikia labai nedaug sąlygų. Ne tik labai sunku atsikratyti, bet ir kelia pavojų jūsų žuvims, vandens augalams ir laukinei gamtai. Dėl šios priežasties labai svarbu pasirinkti greitai ir saugiai veikiantį šių tvenkinio "svečių" naikintoją. 

  Kaip ir visų rūšių dumbliai, "antklodžių" dumbliai dauginasi per sporas. Šios sporos yra ore ir gali būti pernešamos iš tvenkinio į tvenkinį paukščių, varliagyvių ir augalų dėka.

  Ar "antklodė" yra pavojinga?


  Trumpas atsakymas, taip, tai gali būti pavojinga jūsų tvenkiniui ir jo gyventojams.


  Antklodžių dumbliams augti reikalingos tos pačios maistinės medžiagos kaip ir visiems kitiems vandens augalams. Todėl jis gali augti labai greitai ir lengvai aplenks ir aplenks kitus jūsų augalus. Be to, jis naikina  visus povandeninius augalus, nes užstoja tvenkinyje natūralią šviesą.

  Antklodžių dumblis konkuruos su žuvimis dėl gyvybiškai svarbaus deguonies, dėl kurio žuvys gali mirti dėl deguonies trūkumo. Be to, žuvys kartais gali plaukti į antklodžių gijas, įstrigti ir negalėti išsilaisvinti ir galiausiai numirti 

  Pašalinimo būdai

  Prieš pradedant bet kokį tvenkinio valymo darbą, rekomenduotina pasidaryti vandens testus (kuriuos įmanoma): pH, KH, GH, nitratus, fosforą, amonį, kurie parodys taisytinas problemas ir galimai dumblių atsiradimo priežastį.

  Pašalinimo būdai: rankinis-mechaninis, cheminis, biologinis, bei tam tikros žuvų rūšys.

  Kai kuriais atvejais jei, - labai saulėti orai+tvenkinyje gyvena žuvys+tarša fosfatais, šie dumbliai dauginasi ypač greitai ir jų išnaikinimui gali reikti derinti kelis pašalinimo būdus.

  Rankinis-mechaninis

  Šiuo būdu dumblių visiškai nepašalinsite, tik dalinai ir laikinai sumažinsite jų kiekį. Galima naudoti įvarius sietus, grėblius dumblių pašalinimui.

  Mechaninis šalinimas - priemonė prieš naudojant kitas dumblių šalinimo priemones, kadangi sumažėja cheminių, biologinių dumblių šalinimo medžiagų naudojamas kiekis.

  Jeigu "antklodes" šalinsite, nenaudodami dumblių naikinimo priemonių, jų gali vėliau padaugėti, nes taip bus atpalaiduojamos dumblių sporos ir dumbliai dauginsis dar labiau.

  Panaudojus dumblių naikinimo priemones, dumblius galima surinkti mechaniškai.

  Cheminis metodas

  Tai greitas metodas, gali sunaikinti dumblių "paklodes" per  24-48 val.

  Tačiau negyvi dumbliai gali tapti didelės taršos šaltiniais, sėda ant dugno ir juos būtina pašalinti mechaniškai (tik negiliose vietose) arba suskaidyti papildomai naudojant biologines priemones.

  Dumblių skaidymo metu, naudojamas deguonis, todėl, esant žuvims tvenkinyje,  laikinai gali reikti naudoti deguonies tabletes arba padidinti aeraciją.

  Yra įvairių cheminių priemonių greitam dumblių suskaidymui.

  Vienas iš jų - vario sulfatas. Tačiau per didelės jo dozės yra  yra toksiškos tvenkinio florai ir faunai, jo naudojimą reikia griežtai kontroliuoti, nusėdę žuvę dumbliai sunkiai skaidomi bakterijų, daugėja toksiško dumblo.

  Kalkės

  Gesintos kalkės gali būti  naudojamos, labiau tinka prevencijai, jei pH mažas (subalansuodamos tvenkinio pH, padidindamos kietumą)

  Negesintos kalkės gali būti naudojamos kai kuriems dumbliams naikinti , tačiau sąlygoja kitą problemą:  sunaikinti dumbliai nusėda ant dugno ir pradeda irti. Pūvimo bakterijos taip pat sunaudoja daug deguonies maitindamosi yrančiais dumbliais. Galima pakenkti žuvims.

  Dažnai kalkinimas duoda trumpalaikį efektą, jį būtina derinti su dumblą skaidančių bakterijų naudojimu.

  Labai atsargiai reikia naudoti kalkes, kai tvenkinyje yra žuvų. Spartus pH padidėjimas žuvims beveik visada yra mirtinas 

  Gesintos kalkės Ca(OH)2 naudojamos tvenkinio dezinfekcijai, bet rezultatui gauti tvenkinys turi būtin išleistas ir kalkės išbertos ant jo dugno. Vėliau tvenkinys užpildomas vandeniu.

  Kompleksinės priemonės su deguonimi, bakterijomis Blanketweed remover - geriausiausias pasirinkimas, bet tinka nedideliems tvenkinams dėl didesnės kainos.

  Sunaikina "antklodes" per 24h, turi deguonies+dumblius skaidančių bakterijų - tai efektyvi priemonė, nekenksminga florai ir faunai, labiau tinkama mažesniems tvenkiniams. Dideliems tvenkiniams yra brangi, bet galima derinti su biologiniu būdu.

   

  Biologinis būdas, 

  Saugiausias ir paprasčiausias būdas, bet ilgiausias. (Dažnai didelio kiekio siūlinių dumblių atveju, reikia papildomai naudoti algicidus). Geriausiai veikia kai naudojamas prevenciškai, kol  siūlinių dumblių dar nėra, nors gerai skaido ir jau esamus siūlinius dumblius

  Šiuo atveju naudojami tam tikrų bakterijų preparatai, kurie naudoja tas pačias maistingas medžiagas kaip ir dumbliai bei skaido pačius dumblius.

  Negaudami maistingų medžiagų, dumbliai žūva, o tos pačios bakterijos sunaudoja dumblius kaip maistą.

  Bakterijos taip pat gamina enzymus, kurie skaido tvenkinio organinį dumblą.

  Šis metodas užtrunka mažiausiais 2-4 savaites, o kai kada ir ilgiau, priklausomai nuo maistingų medžiagų tvenkinyje kiekio, saulėtų dienų.

  Naudojant bakterijų mišinius, reikia turėti kantrybės, kadangi rezultato reikia palaukti. Esant saulėtoms dienoms, bakterijų dozę gali reikti padidinti dvigubai.

  Didelis jo privalumas - visiškai saugus tvenkinio florai ir faunai, vanduo išlieka skaidrus, sumažėja tvenkinio dumblo.

  Neužmirškite, kad sunykus dumbliams, po kiek laiko jie gali ir vėl atsirasti, todėl, ypač, jei auginate žuvis, bakterinius preparatus reiktų naudoti prevenciškai viso šilto sezono metu.

   

  Nuotraukose parodytas suskaidytas siūlinis dumblis (likusi žalia bakterijų masė):

      

   

  Žuvys

  Kai kurios žuvų rūšys ėda tam tikrus dumblius, bet ėda ir augalus, taigi nevisais atvejais yra tinkamas būdas, žuvys niekada neskaidrina jūsų tvenkinio.

  Jeigu neauginote prieš tai žuvų, nevisada tikslinga jas apgyvendinti tik dėl dumblių problemos sprendimo: pačios šios žuvys yra taršos, dėl kurios auga dumbliai, šaltinis.

   

  Kaip elgtis, kad dumbliai neaugtų, žr. sekantį skyrelį.

  Prevencija

  Jei pastebite, kad jūsų tvenkinį paveikė "antklodžių" dumbliai , tai yra ženklas, kad jūsų tvenkinys nėra subalansuotas. Pats ekonomiškiausias "antklodžių" dumblių prevencijos  būdas yra padėti tvenkinyje viskam pasiekti reikiamą pusiausvyrą.

  Svarbu atsiminti, kad tvenkinys yra maža ekosistema, kiekvienas tvenkinio elementas derinamas, kad būtų pusiausvyra.  

  Mes patariame pasirūpinti, kad jūsų tvenkinyje būtų pakankamai augalų, nes jie sunaudos maistinių medžiagų perteklių, dėl kurio jūsų sodo tvenkinyje gali kauptis dumbliai .

  Svarbu, kad jūsų tvenkinyje būtų tinkama augalų pusiausvyra.

  Fosfato, nitratų šalinimo priemonių / absorbentų naudojimas yra alternatyvus būdas pašalinti šias maistinių medžiagų perteklių tvenkiniuose, kur augalai nėra tinkami. 

   

  Jei iš savo tvenkinio jau pašalintoe šiuos dumblius, tada gyvybiškai svarbu sukurti tinkamą balansą tvenkinyje. Jei to nepadarysite, galite garantuoti, kad problema pasikartos.

   

  • Naudokite tvenkinio vandens stabilizavimo priemones, kurios stabilizuoja pH-, KH ir GH-vertes, neutralizuoja sunkiuosius metalus ir amoniaką,prideda gyvybiškai svarbaus kalcio ir anglies dioksido 
  • Kiek įmanoma sumažinkite žuvų kiekį savo tvenkinyje, nes žuvų veiklos atliekos gali padidinti maistinių medžiagų kiekį vandenyje, dėl kurio kaupiasi dumbliai.
  • Pašalinkite supuvusią augmeniją, įskaitant negyvus lapus, nors tai atrodo maža problema, jie gali išbalansuoti vandens lygį vandenyje ir taip padidinti maistinių medžiagų kiekį.
  • Reguliariai prižiūrėkite tvenkinio filtrus, kad pašalintumėte nesuvalgytą žuvies maistą, žuvų atliekas ir kitas šiukšles, kurios padidina maistinių medžiagų kiekį.
  • Įsitikinkite, kad visi jūsų tvenkinio augalai yra sveiki ir klestintys. Tai vėlgi gali atrodyti kaip paprastas žingsnis, tačiau tai tikrai gali padaryti skirtumą tarp sveiko ir nesveiko tvenkinio.
  • Tvenkiniuose, kur augalai nenaudojami, naudokite fosfatų ir nitratų šalinimo priemones, kad dirbtinai sumažintumėte maistinių medžiagų perteklių, kad pašalintumėte "antklodžių" dumblių maisto šaltinį. 
google-site-verification: google1dcf2b0df0b5ed7f.html